More than 15,000 votes were cast in the Best of Southwest 2017, Southwest Orlando Bulletin’s ninth annual survey of residents’ favorite restaurants, resorts and more. Congratulations to this year’s winners:
Best Family Restaurant
1. Olive Garden Italian Restaurant
(tie)
2. Gator’s Dockside
2. Chick-fil-A
(tie)
3. Chili’s Grill & Bar Restaurant
3. Yellow Dog Eats
Best Fine Dining Restaurant
1. Eddie V’s Prime Seafood
2. Seasons 52
3. Ruth’s Chris Steak House
Best Fast Food/Casual Restaurant
1. Chick–fil–A
2. Chipotle Mexican Grill
3. BurgerFi
Best Italian Restaurant
1. Olive Garden Italian Restaurant
2. Bravo Cucina Italiana
3. Peperoncino Cucina
Best Mexican Restaurant
1. Agave Azul
2. Rocco’s Tacos and Tequila Bar
3. Chipotle Mexican Grill
Best Sushi
1. Dragonfly Robata Grill & Sushi
2. Amura
3. Seito Sushi
Best Pizza
1. Anthony’s Coal Fired Pizza
2. Papa John’s Pizza
3. NYPD Pizza
Best Steak
1. Ruth’s Chris Steak House
2. Morton’s The Steakhouse
3. LongHorn Steakhouse of Winter Garden
Best Seafood
1. Bonefish Grill of Winter Garden
2. Eddie V’s Prime Seafood
3. Red Lobster
Best Sports Bar
1. Gator’s Dockside
2. Craig Miller’s Field House
3. Miller’s Ale House
Best Wine Shop/Bar/Happy Hour
1. Tim’s Wine Market
2. Vines Wines & Spirits
3. Total Wine & More
Best Fitness Facility
1. Dr. P. Phillips YMCA
2. LA Fitness
3. Gold’s Gym Dr. Phillips
Best Day Spa
1. Woodhouse Day Spa
2. Gentle Touch MediSpa & Wellness
3. Massage Envy
Best Salon/Barbershop
1. Nick’s Barber Shop
2. Great Clips
3. Shala Salon Spa & Turkish Bath
Best Church
1. Holy Family Catholic Church
2. First Baptist Orlando
3. St. Luke’s United Methodist Church
Best Local Resort
1. Disney’s Grand Floridian Resort & Spa
2. Rosen Shingle Creek
3. The Ritz-Carlton Orlando, Grande Lakes
Best Wedding Location
1. Disney’s Wedding Pavilion
2. Bella Collina
3. The Ritz-Carlton Orlando, Grande Lakes
Best Venue for a Child’s Birthday
1. Chuck E. Cheese’s
2. Monkey Joe’s
3. My Gym Children’s Fitness Center
Best Private School
1. The First Academy
2. Holy Family Catholic School
3. Windermere Preparatory School
Best Real Estate Agent
1. Rob Rahter of Stockworth Realty Group
2. Paul McGarigal of Re/Max Properties S.W. Inc.
3. Bobby Baldor of Re/Max Properties S.W. Inc.
Best Insurance Agent
1. Sun Insurance Services
2. State Farm Insurance
3. Geico
Best Attorney
1. Lou Pendas, Esq., of The Pendas Law Firm
2. William C. Voight II, Esq., of Voight Attorneys at Law
3. Morgan & Morgan
Best Dentist
1. Matthew McKissock, D.M.D., of Windermere Dentistry
2. Michael P. DiMauro, D.D.S.
3. Rahim Bhanji, D.M.D., of Dental Care at Dr. Phillips
Best Physician
1. Niral C. Patel, M.D., of Windermere Medical Center
2. Lori Lambert, M.D.
3. Pediatric Associates of Orlando
3. Lara D. Hitchcock, M.D., of Hitchcock Health Institute
(tie)
Best Veterinarian
1. Sand Lake Animal Clinic
2. Doug Pearce, DVM, of Animal Clinic of Windermere
3. Philip Callahan, DVM, of MetroWest Veterinary Clinic